Kancelaria Notarialna Notariusz Laura Ferorelli - kompleksowa obsługa czynności notarialnych
Blog
Jak zapisać mieszkanie w spadku?
- Szczegóły
Spadkodawca może przekazać wybranym przez siebie osobom rozmaite dobra. Jedną z możliwości, którą testatorzy mają do wyboru w podanym zakresie, jest zapisanie komuś w spadku mieszkania. Przed wykonaniem tej czynności warto jednak wiedzieć, jak ją zrealizować, by miała ona odpowiednią moc prawną. Dowiedz się, jakie są rodzaje testamentów i który z nich wybrać, by masą spadkową pozostawioną po zmarłym została nieruchomość. Zapraszamy do lektury.
W jaki sposób sporządzić akt darowizny?
- Szczegóły
Dzieląc się swoją własnością z kimś innym, możemy spisać umowę darowizny. Najlepiej w postaci aktu notarialnego. Wówczas nikt nie będzie miał zastrzeżeń co do formy i tego, co ma być przekazane. Jak przygotować umowę darowizny?
Jakie dokumenty można poświadczyć notarialnie?
- Szczegóły
Poświadczenie notarialne potwierdza, że kopia jest zgodna z oryginałem dokumentu. Lista dokumentów, które obejmuje taka procedura, jest dość długa, podobnie jak inne zasady związane z całym przedsięwzięciem. Poniżej wskazujemy więc, w przypadku których jest to wręcz niezbędne oraz jaki przebieg ma taka procedura.
Jak wygląda spisanie testamentu u notariusza?
- Szczegóły
Spisanie testamentu u notariusza to sposób na to, aby spełnić wszystkie elementy formalne oraz zadbać o to, aby nie został on unieważniony. Jak proces ten wygląda w praktyce? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.
Czym są Rejestry Notarialne?
- Szczegóły
Rejestry notarialne to specjalny system teleinformatyczny, który gromadzi i udostępnia dane przetwarzane przez sądy i notariuszy działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Działają one na podstawie wielu aktów prawnych, takich jak m.in. ustawa Prawo o notariacie, uchwała Krajowej Rady Notarialnej w sprawie utworzenia Rejestru Aktów Poświadczenia Dziedziczenia i zasad jego funkcjonowania czy uchwała Krajowej Rady Notarialnej w sprawie utworzenia Rejestru Testamentów i zasad jego funkcjonowania. Powstały w 2009 roku, czyli w momencie utworzenia pierwszego elementu, Rejestru Aktów Poświadczenia Dziedziczenia.
Kiedy można podważyć testament?
- Szczegóły
Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie. Warto jednak pamiętać, że oprócz dopełnienia kwestii związanych z pochówkiem trzeba też zadbać o inne formalności. Mowa tutaj przede wszystkim o majątku czy długach, które pozostawił po sobie zmarły. Jeśli pozostawił po sobie testament, to sprawa jest nieco prostsza. Czasami jednak zdarza się tak, że bliscy nie zgadzają się z jego treścią. W związku z tym warto wiedzieć o możliwości podważenia testamentu. W jakich przypadkach można się na to zdecydować?
Na czym polega zachowek?
- Szczegóły
Śmierć bliskiej osoby zwykle jest bolesnym doświadczeniem, które wiąże się z wieloma trudnymi emocjami. Po organizacji uroczystości pogrzebowej i uporaniu się ze stratą przychodzi czas na załatwienie niezbędnych formalności. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że zmarły zwykle zostawia po sobie testament. Czasami jednak zdarza się tak, że jego bliscy nie są zadowoleni z treści dokumentu. W takich sytuacjach nierzadko zdarza się tak, że decydują się skorzystać z prawa do zachowku. Komu przysługuje i co warto wiedzieć na jego temat?
Jakie opłaty pobiera notariusz?
- Szczegóły
Wizyta w biurze notarialnym to czynność, którą wiele osób ma za sobą. Notariusz to specjalista, który między innymi sporządza akty poświadczenia dziedziczenia, poświadczenia czy spisuje różnego rodzaju protokoły i poświadczenia. Warto pamiętać, że korzystając z takich usług, konieczne będzie uiszczenie opłaty dla notariusza, czyli tak zwanej taksy. Na koszty związane ze sporządzaniem aktu składa się kilka opłat. Co warto o nich wiedzieć i jakie dokładnie opłaty są pobierane u notariusza?